Opomíjený vitamín D

Přichází podzim. Cítíte se unavení, bez nálady, trpíte pocity deprese či býváte častěji nachlazení? Může za to možná nedostatek sluníčka a vitamínu D. Proč je pro lidskétělo klíčový a jakou má souvislost s naší imunitou?

 

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích. Není jen jeden, jedná se o komplex sloučenin (kalciferoly), které jsou nezbytné pro fungování našeho organismu.

Nejdůležitější z nich jsou vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). "Déčko" bylo nalezeno téměř ve všech typech lidských buněk a ve všech lidských tkáních.
Vitamín D byl objeven téměř ve všech buňkách těla a ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí, které probíhají v organismu. Je výchozí látkou pro syntézu kalcitriolu- hormonu, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu a jejich ukládání do kostí a zubů.

Vitamín D je rovněž důležitý pro správné fungování imunitního systému.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím, chřipce a dle nových studiích i Covidu 19.

 

JAK DOPLNIT VITAMÍN D?

  • vhodnou stravou
    Potraviny bohaté na vitamín D jsou např. tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí). Množství vitamínu D2 v rostlinách je zanedbatelné.
  • pobytem na slunci
    Potřebnou denní dávky vitamínu D3 jsme schopni vytvořit si sami, díky působení UVB složky slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, který je přítomen v kůži. Vznik vitamínu D díky slunečnímu záření je ovlivněn mnoha faktory - zeměpisná šířka, ročním obdobím, denní hodinou...
  •  formou doplňků stravy
    V dnešní době velmi oblíbená cesta jak tento opomíjený vitamín doplnit do našeho těla. Na trhu je široký výběr doplňků s obsahem vitamínu D, vybere si každý.

 

JAKÉ JE DOPORUČENÉ MNOŽSTVÍ?

Zde se názory odborníků velmi různí. Legislativa uvádí 5 mikrogramů pro dospělé osoby a 10 mikrogramů (400 I.U.) pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy.

Velmi často se setkáváme s názory odborníků, že je třeba daleko vyšších dávek množství 1400 až 5000 I.U. (35-125 mikrogramů) při nedostatku slunečního záření. Toto vyšší množství doporučujeme předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Je nutné si uvědomit, že vitamín D je rozpustný v tucích a naše tělo si dokáže snadno "uložit na později".

Syntéza vitaminu D klesá se zvyšujícím se věkem a problém je na světě. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO)chybi vitamín D 59 % obyvatelstva, z toho 25 % ho má extrémně málo!
V roce 2017 se dospělým osobám doporučuje dávka 2000–4000 IU denně.*

Předávkování vitamín D není tak časté, může se projevit takto: dehydratací, zácpou, zvracením, bledostí či svalovou slabostí.

 

NOVÉ POZNATKY

Dle nových studií je vitamín D spojován s infekcí viru SARS-CoV-2 způsobující COVID-19.


Ve studiích se hovoří o profylaktickém působení vitamínu D před tímto virem. Předpoklad možného účinku je založen na vysoké strukturální podobnosti antimikrobiálního proteinu LL-37 (lidský kathelicidin) a
molekuly ACE2, která funguje jako membránový receptor pro virus SARS-CoV-2 na buňkách lidského organizmu a umožňuje tak průnik tohoto viru do dané buňky.

Zároveň je známo, že vitamin D zvyšuje produkci kathelicidinu (LL-37) v reakci na různá infekční agens (viry, bakterie atd.) a tímto způsobem zvyšuje přirozenou obranyschopnost. Tímto mechanizmem by bylo
možné vysvětlit známý fakt, že u lidí s nedostatkem vitaminu D stoupá jak náchylnost k infekci, tak i závažnost infekce COVID-19. **

Své zdraví můžete podpořit vitamínovámi doplńky např od firmy FARMAX, VITAHARMONY ČI PHARMANORDU -

Bioaktivní vitamín D3 od firmy Pharmanord má navíc několik výhod. Zaprvé, tyto malé želatinové kapsle připomínající perly obsahují biologicky aktivní vitamin D3, který je rozpuštěný v olivovém, zastudena lisovaném oleji, aby byla účinná látka co nejlépe biologicky dostupná, jinak řečeno vstřebatelná. Zadruhé, tento přípravek byl testován a doložen několika publikovanými studiemi a je u něj ověřeno, že může efektivně zvýšit hladinu vitaminu D v těle.

 


* Nedoceněný vitamin D - náš nezbytný celoživotní průvodce.
www.nedoceneny-vitamin-d.cz [online]. [cit. 2017-10-16]. Dostupné
online.

**
https://vitamin-d-info.cz/2020/09/10/vitaminu-d-muze-branit-infekci-covid-19-prostrednictvim-zvyseni-produkce-lidskeho-kathelicidinu-ll-37/
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Zázrak pro restart našich buněk – Carnosine!

Věděli jste, že každá svalová buňka ..í ve svalech, srdci a mozkové kůře.

08 Říj

Opomíjený vitamín D

Přichází podzim. Cítíte se unavení, ..jakou má souvislost s naší imunitou?

25 Zář

Jak správně pečovat o svůj zrak ?

Věkem podmíněná makulární degenerace..našich každodenních podnětů z okolí.

22 Zář

OTEVÍRÁME PRO VÁS NOVOU POBOČKU V OSTRAVĚ

Právě pro Vás připravujeme novou pob.. v Ostravě, kterou otvíráme 1.9.2020

24 Srp

Promo akce na lékárnách AVE

DEN ZDRAVÍ V OLOMOUCI 20.10.

   Zveme Vás na úterní den zdraví do naší olomoucké lékárny AVE. V daný den bude probíhat promo akce s firmou SIMPLY YOU, která má opravdu široké portfolio - od konopného mazání, přípravky na posílení imunity až k přípravkům pro krásné vlasy, současně se můžete seznámit s novou radou kosmetiky PLANTHÉ. Ke každému nákupu získáte navíc dáreček. Těší se na Vás kolektiv lékárny

15. Říj - 20. Říj

DEN ZDRAVÍ V OPAVĚ 22.10.

   Zveme Vás na čtvrteční den zdraví do naší opavské lékárny AVE. V daný den bude probíhat promo akce s firmou SIMPLY YOU, která má opravdu široké portfolio - od konopného mazání, přípravky na posílení imunity až k přípravkům pro krásné vlasy, současně se můžete seznámit s novou radou kosmetiky PLANTHÉ. Ke každému nákupu získáte navíc dáreček. Těší se na Vás kolektiv lékárny

15. Říj - 22. Říj