Opomíjený vitamín D

Přichází podzim. Cítíte se unavení, bez nálady, trpíte pocity deprese či býváte častěji nachlazení? Může za to možná nedostatek sluníčka a vitamínu D. Proč je pro lidskétělo klíčový a jakou má souvislost s naší imunitou?

 

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích. Není jen jeden, jedná se o komplex sloučenin (kalciferoly), které jsou nezbytné pro fungování našeho organismu.

Nejdůležitější z nich jsou vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). "Déčko" bylo nalezeno téměř ve všech typech lidských buněk a ve všech lidských tkáních.
Vitamín D byl objeven téměř ve všech buňkách těla a ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí, které probíhají v organismu. Je výchozí látkou pro syntézu kalcitriolu- hormonu, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu a jejich ukládání do kostí a zubů.

Vitamín D je rovněž důležitý pro správné fungování imunitního systému.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím, chřipce a dle nových studiích i Covidu 19.

 

JAK DOPLNIT VITAMÍN D?

  • vhodnou stravou
    Potraviny bohaté na vitamín D jsou např. tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí). Množství vitamínu D2 v rostlinách je zanedbatelné.
  • pobytem na slunci
    Potřebnou denní dávky vitamínu D3 jsme schopni vytvořit si sami, díky působení UVB složky slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, který je přítomen v kůži. Vznik vitamínu D díky slunečnímu záření je ovlivněn mnoha faktory - zeměpisná šířka, ročním obdobím, denní hodinou...
  •  formou doplňků stravy
    V dnešní době velmi oblíbená cesta jak tento opomíjený vitamín doplnit do našeho těla. Na trhu je široký výběr doplňků s obsahem vitamínu D, vybere si každý.

 

JAKÉ JE DOPORUČENÉ MNOŽSTVÍ?

Zde se názory odborníků velmi různí. Legislativa uvádí 5 mikrogramů pro dospělé osoby a 10 mikrogramů (400 I.U.) pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy.

Velmi často se setkáváme s názory odborníků, že je třeba daleko vyšších dávek množství 1400 až 5000 I.U. (35-125 mikrogramů) při nedostatku slunečního záření. Toto vyšší množství doporučujeme předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Je nutné si uvědomit, že vitamín D je rozpustný v tucích a naše tělo si dokáže snadno "uložit na později".

Syntéza vitaminu D klesá se zvyšujícím se věkem a problém je na světě. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO)chybi vitamín D 59 % obyvatelstva, z toho 25 % ho má extrémně málo!
V roce 2017 se dospělým osobám doporučuje dávka 2000–4000 IU denně.*

Předávkování vitamín D není tak časté, může se projevit takto: dehydratací, zácpou, zvracením, bledostí či svalovou slabostí.

 

NOVÉ POZNATKY

Dle nových studií je vitamín D spojován s infekcí viru SARS-CoV-2 způsobující COVID-19.


Ve studiích se hovoří o profylaktickém působení vitamínu D před tímto virem. Předpoklad možného účinku je založen na vysoké strukturální podobnosti antimikrobiálního proteinu LL-37 (lidský kathelicidin) a
molekuly ACE2, která funguje jako membránový receptor pro virus SARS-CoV-2 na buňkách lidského organizmu a umožňuje tak průnik tohoto viru do dané buňky.

Zároveň je známo, že vitamin D zvyšuje produkci kathelicidinu (LL-37) v reakci na různá infekční agens (viry, bakterie atd.) a tímto způsobem zvyšuje přirozenou obranyschopnost. Tímto mechanizmem by bylo
možné vysvětlit známý fakt, že u lidí s nedostatkem vitaminu D stoupá jak náchylnost k infekci, tak i závažnost infekce COVID-19. **

Své zdraví můžete podpořit vitamínovámi doplńky např od firmy FARMAX, VITAHARMONY ČI PHARMANORDU -

Bioaktivní vitamín D3 od firmy Pharmanord má navíc několik výhod. Zaprvé, tyto malé želatinové kapsle připomínající perly obsahují biologicky aktivní vitamin D3, který je rozpuštěný v olivovém, zastudena lisovaném oleji, aby byla účinná látka co nejlépe biologicky dostupná, jinak řečeno vstřebatelná. Zadruhé, tento přípravek byl testován a doložen několika publikovanými studiemi a je u něj ověřeno, že může efektivně zvýšit hladinu vitaminu D v těle.

 


* Nedoceněný vitamin D - náš nezbytný celoživotní průvodce.
www.nedoceneny-vitamin-d.cz [online]. [cit. 2017-10-16]. Dostupné
online.

**
https://vitamin-d-info.cz/2020/09/10/vitaminu-d-muze-branit-infekci-covid-19-prostrednictvim-zvyseni-produkce-lidskeho-kathelicidinu-ll-37/
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Virostop přírodní štít proti virům a bakteriím.

Chrání před průnikem bakterií a virů, včetně koronaviru SARS-CoV-2.

21 Led

Jak efektivně posílit imunitu?

Imunita, obranyschopnost je dnes vel..dpořit? Máme pro Vás tip, jak na to.

19 Led

Nově otevřené pobočky lékáren AVE

4.1.2021 jsme pro Vás otevřeli pobo.. pobočku ve Frýdlantě nad Ostravicí.

07 Led