Jak správně pečovat o svůj zrak ?

Věkem podmíněná makulární degenerace. Oko je orgán s nejsložitější stavbou v lidském těle, který umožňuje člověku nejcennější smyslový vjem-zrak. Vědci uvádějí, že pomocí zraku vnímáme 80% našich každodenních podnětů z okolí.

Naše oko je v podstatě fotoaparátem – optické části jako brýle, rohovka, čočka zaostřují obraz stejně jako objektivy fotoaparátů, ostrý obraz potom dopadá
na sítnici stejně jako ve fotoaparátu na film (u digitálních na čip).
Pokud se porouchá „objektiv“,lze to ve většině případů napravit – nasadit brýle, odoperovat šedý zákal, operovat rohovku. Pokud se rozbije „film-čip“, je náprava téměř nemožná.

Rizikový faktor- VĚK.
Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění centrální části sítnice (makuly), místa nejostřejšího vidění. Hlavním rizikovým faktorem je věk (věkem podmíněná). Jde o závažné, chronické onemocnění, které patří mezi nejčastější oční choroby a nejčastější příčinu ztráty zraku u lidí nad 50 let. VPMD nemá žádné varovné signály a obvykle se na ni přijde náhodou.


Počátečními příznaky může být pokřivení rovných linií, potřeba vice světla k běžným činnostem, chybějící písmena při čtení, změna barevného vidění nebo zastření centra vidění.
Přesné a včasné vyšetření očním lékařem je zásadní pro zahájení léčby.
Žádnou z forem makulární degenerace neumí současná medicína vyléčit, ale existují účinné nástroje na zpomalení nemoci.
K udržení kvalitního vidění mohou pomáhat antioxidanty. Silnými antioxidanty jsou karotenoidy lutein a zeaxanthin. Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s antioxidanty zpomaluje progresi makulární degenerace. Je vhodné nechat si doporučit od svého očního lékaře nebo lékárníka doplňky stravy určené speciálně k ochraně Vašeho zraku.

Dalším krokem pro ochranu sítnice pak mohou být umělé slzy bez konzervačních látek se schopností chránit sítnici před škodlivým UV zářením.

 

Zdravý životní styl jako součást zdraví.

Pro ochranu očí je nezbytný zdravý životní styl. Eliminujte nadváhu, kouření, dbejte na pestrou stravu bohatou na vitamíny, minerály a antioxidanty. Důležité je také stabilizovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Choďte na pravidelné roční prohlídky ke svému očnímu lékaři.

 

Jednotlivé doplňky stravy určené k ochraně Vašeho zraku najdete ZDE.
Články a poradenství

Zázrak pro restart našich buněk – Carnosine!

Věděli jste, že každá svalová buňka ..í ve svalech, srdci a mozkové kůře.

08 Říj

Opomíjený vitamín D

Přichází podzim. Cítíte se unavení, ..jakou má souvislost s naší imunitou?

25 Zář

Jak správně pečovat o svůj zrak ?

Věkem podmíněná makulární degenerace..našich každodenních podnětů z okolí.

22 Zář

OTEVÍRÁME PRO VÁS NOVOU POBOČKU V OSTRAVĚ

Právě pro Vás připravujeme novou pob.. v Ostravě, kterou otvíráme 1.9.2020

24 Srp

Promo akce na lékárnách AVE

DEN ZDRAVÍ V OLOMOUCI 20.10.

   Zveme Vás na úterní den zdraví do naší olomoucké lékárny AVE. V daný den bude probíhat promo akce s firmou SIMPLY YOU, která má opravdu široké portfolio - od konopného mazání, přípravky na posílení imunity až k přípravkům pro krásné vlasy, současně se můžete seznámit s novou radou kosmetiky PLANTHÉ. Ke každému nákupu získáte navíc dáreček. Těší se na Vás kolektiv lékárny

15. Říj - 20. Říj

DEN ZDRAVÍ V OPAVĚ 22.10.

   Zveme Vás na čtvrteční den zdraví do naší opavské lékárny AVE. V daný den bude probíhat promo akce s firmou SIMPLY YOU, která má opravdu široké portfolio - od konopného mazání, přípravky na posílení imunity až k přípravkům pro krásné vlasy, současně se můžete seznámit s novou radou kosmetiky PLANTHÉ. Ke každému nákupu získáte navíc dáreček. Těší se na Vás kolektiv lékárny

15. Říj - 22. Říj