Betakaroten a jeho význam pro tělo

Betakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorbce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství absorbovaného betakarotenu ovlivňují různé faktory, zejména množství tuků a bílkovin. β-Karoten v lidském těle funguje jako antioxidant a jako prekurzor vitaminu A.

Samotný beta-karoten je důležitý antioxidant, což znamená, že chrání náš organizmus před působením škodlivých volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku.


Mezi nejbohatší přirozené zdroje beta-karotenu patří mrkev, brokolice, kapusta, špenát, hrášek, řeřicha, mango, papája, meruňky, nektarinky a broskve. Nalézt ho můžeme i v živočišných produktech, například ve žloutcích, másle, ale také třeba v rybách, jako je losos. Ve všech přirozených zdrojích je beta-karoten přítomen ve dvou různých (prostorově rozdílně uspořádaných molekul) formách.

Synteticky je vyráběna nejčastěji jen jedna formami, proto neopomíjte přírodní zdroje i když beta-karoten užíváte ve formě doplňků stravy. Toto je důležité zejména u kuřáků, u nichž se názory na bezpečnost dlouhodobého užívání synteticky vyráběného beta-karotenu liší.
Delší podávání vyšších dávek také může vést ke změně barvy kůže do oranžova, které ale při odstranění příčiny bez následku odezní.

Přínosy betakarotenu pro lidský organismus:

  • důležitý zdroj vitamínu A
  • zdroj provitaminu A pro udržování zdravé kůže a normálního vidění v noci a za šera
  • působí jako antioxidant, chrání náš organizmus před působením škodlivých volných radikálů
 


Volné radikály poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku. Betakaroten můžete doplnit do těla i formou doplňků stravy - u nás můžete vybírat z široké nabídky.


Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Opomíjený vitamín D

Přichází podzim. Cítíte se unavení, ..jakou má souvislost s naší imunitou?

25 Zář

Jak správně pečovat o svůj zrak ?

Věkem podmíněná makulární degenerace..našich každodenních podnětů z okolí.

22 Zář

OTEVÍRÁME PRO VÁS NOVOU POBOČKU V OSTRAVĚ

Právě pro Vás připravujeme novou pob.. v Ostravě, kterou otvíráme 1.9.2020

24 Srp

Nová organická řada NUXE BIO ORGANIC

Nová generace certifikované organick.. má nenapodobitelnou smyslnost Nuxe.

09 Črc

Promo akce na lékárnách AVE

Středa 23.9. s 213 a oční klinikou GEMINI v OSTRAVĚ

   Zastavte se za námi ve středu 23.9. do naší ostravské pobočky lékárny AVE v Porubě a nechejte si zdarma změřit Váš zrak, navíc dostanete dárečky a veškeré doplňky stravy určené k výživě oka a oční přípravky můžete zakoupit za výhodné ceny. Těší se na Vás kolektiv lékárny AVE, tým pojišťovny 213 a oční kliniky GEMINI.

21. Zář - 23. Zář