Nachlazení, chřipka nebo COVID-19: jak je rozlišit?

V průběhu zimy čelíme vlně infekcí dýchacích cest. Většina z nich je virového původu, ale to neznamená, že jde jen o lehká onemocnění. I když příznaky mohou vypadat podobně, mohou je způsobovat různé závažné viry. Jak se od sebe liší chřipka, COVID-19 a nachlazení

 

Rozdíly v šíření virových infekcí
Vstupní branou jakékoli virové infekce dýchacích cest je sliznice nosu nebo dutiny ústní. Právě to jsou oblasti, které jsou s virovými částicemi v kontaktu jako první. Všechny viry, schopné infikovat horní dýchací cesty, se šíří zejména kapénkovou infekcí, přičemž infikované kapičky buď vdechneme, nebo si je přeneseme rukama z předmětů do úst.

Naše tělo má vytvořené mechanismy, které slouží jako první linie obrany. Najdeme je na povrchu buněk sliznic horních cest dýchacích. Pokud je však útočících virových částic příliš mnoho, schopnosti našeho těla se vyčerpají a viry dokáží vyvolat onemocnění. Tuto prvotní linii obrany však umíme podpořit i produkty VIROSTOP.

Infekce se liší v době, po kterou je virová částice schopna přežít mimo tělo hostitele, infekčností před projevením se příznaků a po nich, jakož i inkubační dobou od infikování po první symptomy. Ze zmíněných chorob je to právě virus COVID-19, který je infekční nejdelší čas a šíří se o něco snadněji než viry chřipky.

 

Podobné příznaky, ale jiný původce: jak je odlišit?
Příznaky všech zmíněných infekcí se vzájemně podobají a podle nich je od sebe odlišíme jen v některých případech. Obecně však platí, že většinou je při mírném průběhu stačí doma vyležet s pomocí volně prodejných léků z lékárny. Pokud naše onemocnění dobře reaguje na standardní léčbu, není nutné pátrat po přesném původci.

Zpozornět bychom však měli při podezření na chřipku nebo COVID-19. Obzvláště, patříme-li do rizikové skupiny pro rozvoj komplikací. Na rozdíl od nachlazení je obvykle doprovází horečka, výrazná únava, většinou suchý kašel a může být také výraznější bolest hlavy, svalů nebo zad. Pokud se vyskytnou potíže s dýcháním či jiné závažné příznaky, je čas okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

U malých dětí je lepší zajít na vyšetření při každém onemocnění s teplotou a kašlem, protože virové infekce se u nich snáze zkomplikují sekundární bakteriální infekcí.

 

Jak může lékař zjistit původce infekce dýchacích cest?
Infekce dýchacích cest většinou způsobují viry nebo bakterie, ve výjimečných případech houbová onemocnění. Diagnostika se proto v první řadě soustředí na odlišení virové a bakteriální infekce, k čemuž lékařům slouží zhodnocení symptomů, jejich závažnosti, případně provedení jiných diagnostických vyšetření. Nejčastěji z nich využívají právě CRP test, který poskytuje rychlé výsledky přímo v ambulanci.

Pokud lékař určí příčinu onemocnění jako virovou, v úvahu dále přichází více než 200 různých typů virů. Z tohoto množství vyniká rizikem závažného průběhu zejména chřipka a COVID-19. Pokud je stav pacienta vážnější, nebo patří do rizikové skupiny pro rozvoj komplikací, lékař může provést výtěry z nosohltanu. Zvolit může buď formu rychlého antigenového testu na COVID-19, nebo odešle odebraný vzorek do laboratoře k dalšímu posouzení.

Prevence virových infekcí dýchacích cest
Vždy je lepší myslet včas na prevenci, než léčit již rozjeté onemocnění. Naštěstí, preventivní opatření u všech těchto onemocnění jsou stejná. Patří k nim časté a důkladné mytí rukou, podpora odolnosti organismu, překrytí dýchacích cest pomocí roušky nebo respirátoru v rizikovém prostředí, vyhýbání se davům během chřipkové epidemie a časté větrání interiérů.

Pokud chceme svoji ochranu ještě zvýšit, můžeme sáhnout i po produktech VIROSTOP. Obsahují extrakty z pěti rostlin, které díky vysokému obsahu polyfenolických látek zablokují vazebná místa virů a tím jim znemožní vstoupit do buňky.

Jejich výhodou je, že působí lokálně na všechny viry infikující horní dýchací cesty, včetně chřipky, koronaviru SARS-CoV-2, jakož i na celou řadu virů, způsobujících nachlazení. Klinická studie in vitro, kterou vedl doktor Kuti z Budapešti, dokonce prokázala, že kombinovaný účinek všech extraktů dohromady vykazuje až dvakrát vyšší účinnost než jednotlivé extrakty samotné. Ve studii byl hodnocen efekt na několik kmenů chřipky i virus COVID-19.

Pokud se tedy častěji pohybujeme v prostorách se zvýšeným rizikem nákazy, odolnost si můžeme zvýšit pravidelným aplikováním roztoku VIROSTOP dle preventivního dávkování.

I přes tu největší snahu se však může stát, že nás v sezóně některá z těchto infekcí potká.

 

Liší se léčba chřipky, COVID-19 a nachlazení?
Při mírném průběhu každého z těchto onemocnění je léčba stejná. Základem je klid na lůžku, zvýšený pitný režim, lehká výživná strava a mírnění symptomů vhodnými volně prodejnými léky. Z nich je důležité vhodné tlumení horečky, přičemž teplotu srážíme až když vystoupí nad 38,5 °C. K častým projevům patří ucpaný nos, výtok z nosu, bolesti v krku a případně kašel. Podle závažnosti volíme vhodnou symptomatickou léčbu.

Tlumit příznaky a současně působit proti virům můžeme pomocí produktů VIROSTOP, v tomto případě v dávkování pro akutní onemocnění. Virová infekce nikdy nepostihne jen jednu část horních cest dýchacích a proto doporučujeme sliznici nosní dutiny ošetřit nosním sprejem VIROSTOP a sliznici ústní dutiny pomocí ústního spreje nebo pastilek VIROSTOP. S aplikací začněme co nejdříve při prvních příznacích a pokračujeme v ní až do úplného uzdravení. Výhodou je, že produkty neúčinkují jen specificky, a proto je můžete použít při kterékoli virové infekci.

Pokud dojde ke komplikacím nebo příznaky jsou vážné, další léčbu volí lékař.
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

I na dovolené je dobré být připraven.. neopomenout při cestě na dovolenou:

11 Črv

Žlutá řada od WALMARKU

Hledáte kvalitní doplňky stravy s dl..nejcennější co máte, o Vaše zdraví!

06 Kvě

Trápí Vás bodavá bolest, píchání, brnění a mravenčení v rukou a nohou?

Omezuje Vás to v každodenním životě? Zhoršují se tyto příznaky v noci?

23 Dub

Glutathion – látka tělu vlastní a velmi důležitá, ale přitom pro většinu z nás neznámá.

Glutathion – látka tělu vlastní a ve.. nám tato látka pomoci i s COVID-19?

19 Bře

Promo akce na lékárnách AVE