Co je stres a jak s ním bojovat?

Podzim patří mezi stresová období. Začátek školního roku, návrat z dovolené, konec letních měsíců, koncentrace v práci – to všechno jsou faktory, které mají vliv na naši psychickou pohodu a mohou být původcem stresu. Ten totiž představuje reakci organismu na mimořádné zátěžové situace, které mohou mít psychický i fyzický charakter. Jak se mu bránit?

Předně je třeba říct, že určitá míra stresu k našemu životu patří a dokonce je nezbytná – pomáhá nám s motivací a překonáváním překážek, dostane z nás lepší výkony. Takovému druhu stresu se říká eustres a jedná se o tzv. pozitivní zátěž. Nadměrnou zátěž naopak představuje tzv. distres, který může poškodit naše zdraví a o němž se zmiňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), mluví-li o stresu jako o jednom z nejzávažnějších zdravotních rizik, se kterými se lidstvo potýká.

 

Jak na stres ?

Faktorů, které mohou způsobovat stres, je mnoho. Mezi psychické patří i ty zmiňované v úvodu článku, tedy napětí ve škole či v práci, ale také pocit zodpovědnosti, frustrace nebo věk. Sociálními faktory jsou například mezilidské vztahy nebo nezdravý životní styl zahrnující špatnou životosprávu, nedostatek spánku a další. Stresovat nás ale mohou i různé vnější podněty, jako je nadměrný hluk, nepříjemná teplota okolí a podobně – pak mluvíme o faktorech fyzikálních. A stres lehce spustí i nejrůznější životní události.

Je zřejmé, že stresových faktorů je v našem životě dost. Jak se s nimi vyrovnat a se stresem bojovat?

 
Určitě je dobré stresovým okamžikům předcházet, například dobrou organizací práce a času, což zahrnuje i minimalizaci odkládání nejrůznějších úkolů. 

 
Je potřeba dodržovat zdravý životní styl čítající pestrý a pravidelný jídelníček, dostatek kvalitního spánku i prostor pro pohyb, který je velmi důležitý nejen pro vaši fyzičku, ale také pro psychiku. Právě při sportu se totiž vyplavují hormony, které uklidňují a nabíjejí. 

 
Popovídejte si s lidmi, se kterými je vám dobře a kterým důvěřujete. 

 
Dopřejte si také relaxaci nebo zkuste meditaci.

V neposlední řadě se pak nabízí celá řada přírodních látek, které prověřila staletí, a která se v koncentrované formě vyskytují v doplňcích stravy. Co může pomoci?

Bylinky

Některé mají zklidňující účinky a podporují spánek. Třeba o meduňce se traduje, že je dobrá na nespavost a doporučuje se i proti stresu. Podobně je na tom třezalka.

Hořčík

Je často označovaný jako „antistresový minerál“. Hořčík neboli magnézium přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a v doplňcích stravy od VITARu si ho můžete dopřát v několika formách:
- unikátní stick-pack není třeba zapíjet
- šumivé tablety
- polykací tablety 

L-tryptofan

V krevním oběhu se mění na serotonin, který je označován za hormon štěstí a pohody. Vitar L-Tryptofan Forte obsahuje aktivní složky, které pomáhají tělu se lépe vypořádat s napětím, obavami, nervozitou a únavou. Aminokyselina L-tryptofan je vhodně doplněna přírodními extrakty z Rhodioly rosey a Schizandry, které obsahují látky, jež pomáhají navodit psychickou stabilitu a pocit pohody.

Rhodiola rosea pozitivně působí na fyzický výkon a kondici. Má schopnost harmonizovat a stabilizovat činnost lidského organizmu například při stresu a úzkosti

 

Schizandra pomáhá zvládat stresové situace, jako je např. zranění, úzkost, tělesná únava. Zlepšuje schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se se na ně, přizpůsobit se jim) a celkově napomáhá organizmu dostat se do mentální pohody.

 
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Co je stres a jak s ním bojovat?

Podzim patří mezi stresová období. Z..fyzický charakter. Jak se mu bránit?

15 Lis

Dejte svým nejmenším to nejlepší od SUNARU

Každá maminka chce pro svoje miminko..k maminky, tak i jejich ratolesti.

10 Lis

Recept na zdravý podzim: dostatek vitaminu C

Léto se s námi rozloučilo a vystřída..cký prostředek. Dostatek vitaminu C!

18 Říj

Podpořte dětem imunitu

Mnozí z nás si kladou otázku, co nás..čas podpořit imunitu, hlavně u dětí.

14 Říj