Vliv melatoninu na naše zdraví

Odborníci se shodují: Melatonin je důležitý pro náš kvalitní spánek, ale také nás chrání před covidem a dalšími nemocemi.

Melatonin je hormon vyskytující se přirozeně v lidském organismu, je produkován epifýzou. Má v lidském těle mnoho důležitých úloh, mezi tu nejdůležitější patří právě podpora spánku. Nejvyšší koncentrace melatoninu je za tmy, kdy si ho v organismu tvoříme nejvíce a dokáže pak správně regulovat spánkové cykly. Proto se mu také říká spánkový hormon neboli hormon tmy. Syntéza melatoninu a následná koncentrace v krvi se věkem snižuje, a proto zejména starší lidé trpí poruchami spánku daleko více.

Melatonin není ale jen hormonem spánku, je také velice silným antioxidantem, snižuje hladinu kortizolu (hormon stresu), zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu, reguluje biorytmus, pomáhá imunitnímu systému v boji s infekcí, chrání mozek před zánětem a spoustu dalšího. Jeho hladina v organismu často rozhoduje o našem zdraví a průběhu nemoci.


Melatonin x COVID 19
Jak již bylo zmíněno hladina melatoninu v organismu velmi ovlivňuje imunitní odpověď - utlumuje či zesiluje produkci tzv. protizánětlivých cytokininů. V souvislosti s virem SARS-CoV-2 dochází k velké cytokinové bouři , nadměrné aktivaci imunitního systému.
Správná hladina melatoninu v organismu dokáže tyhle výkyvy hezky regulovat. Melatonin funguje jako prevence nemocí a současně může i průběh nemocí výrazně snížit.

Vědecké studie týkající se vlivu melatoninu na Covid-19 jsou v tuto chvíli v plném proudu a na jejich vyhodnocení si musíme ještě chvíli počkat. Podobné studie na téma melatonin hovoří jasně, i lidové rčení "spánek léčí" tyto studie potvrzuje.

Jak zajistit dostatečnou hladinu melatoninu?

 • dostatečný spánek 7-9 hod denně
 • chodit spát v pravidelnou denní dobu
 • vyhýbat se sledování TV, tabletů a mobilů před spaním - vydávají modré vlnové záření, které utlumuje přirozenou produkci melatoninu (při sledování dvě hodiny před spánkem se sníží až o 22%). Melatonin se začíná tvořit až po 90 min. poté co je okolo nás tma. Dochází tak k prodloužení celého regeneračního a reparačního procesu, který není často dokončen.
 • nestresujte se před spaním - vysoká hladina kortizolu má velmi negativní vliv na sekreci melatoninu
 • vyvarovat se alkoholu před spaním
 • vhodně doplňte melatonin do těla. A to buď přírodní formou, potravinami bohatými na přírodní melatonin jako jsou višně, hroznové víno, vločky, jahody, pistácie či rajčata a nebo jednoduše v podobě doplňků stravy, kde je garantované množství účinné látky a rychlý nástup účinku. Proto vždy volte tablety, které jsou rozpustné již na sliznici v ústech. Malou tabletku vložíte do úst pod jazyk, kde se rozpustí a začíná účinkovat již do 10 minut.

Podívejte se i na aktuální doporučení našich předních odborníků na webu seznam.cz.
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Synbiotika? Moudré spojení probiotik a probiotik.

Přípravek Compliflora - nejen při lé..ale i dobrý pomocník při cestování.

06 Kvě

Jubilejní 10. pobočka lékárny AVE

Nová pobočka lékárny AVE v Hradci Králové.

12 Dub

Přehled antigenních testů

Přehled dostupných antigenních testů na našem e-shopu

06 Bře

Vliv melatoninu na naše zdraví

Odborníci se shodují: Melatonin je d..ání před covidem a dalšími nemocemi.

29 Led

Promo akce na lékárnách AVE

Cannaderm

   

Přijďte se seznámit se speciální konopnou kosmetikou značky Cannaderm, která existuje úspěšně již od roku 2002 na českém trhu.
K nákupu produktů získáte i dáreček.


Těšíme se Vás v našich pobočkách lékáren AVE

 • pátek 7.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Olomouci
 • čtvrtek 13.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Zábřehu, ul. Žižkova
 • pondělí 17.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Šumperku
 • úterý 18.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Opavě
 • pátek 21.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Ostravě
 • pondělí 24.5.2021 od 9:00 do 15:00 v Zábřehu, ul. Školská

Vaše nejoblíbenější lékárna

16. Dub - 24. Kvě