Glutathion – látka tělu vlastní a velmi důležitá, ale přitom pro většinu z nás neznámá.

Glutathion – látka tělu vlastní a velmi důležitá, ale přitom pro většinu z nás neznámá. Dokáže nám tato látka pomoci i s COVID-19?

 

Nejdůležitějším antioxidantem (nazýván je také jako „master“ nebo „zlatý“ antioxidant) v lidském těle je glutathion. Jedná se o tripeptid tří aminokyselin. Je nezbytnou látkou pro náš život.
Lidský organizmus je na glutathionu závislý, bez něj by naše buňky podléhaly oxidačním reakcím, nedokázali bychom se bránit vůči bakteriím, virům, rakovinným buňkám a naše játra by přemohly toxiny.

Nedostatek glutathionu má za následek větší sklon k onemocněním, především k nemocem spojeným se stářím, snadnější možnost nachlazení a dřívější nástup anemie, a to v důsledku nedostatku odolnosti vůči volným radikálům a snížení celkové funkčnosti těla.
Každá buňka našeho těla se neustále stará o to, aby měla dostatek glutathionu, aby byla připravena na stres, únavu i pohybovou aktivitu, protože tehdy se glutathion rychle spotřebovává. Jeho hladina také více klesá spolu se zvyšujícím se věkem.
Glutathion má v lidském těle tři hlavní úlohy, působí jako nejsilnější antioxidant, posiluje naší imunitu a má zásadní vliv při detoxikačních procesech v organizmu, především v našich játrech.

 

Zlatý antioxidant
Glutathion jako „zlatý“ antioxidant má zásadní roli při udržování dalších antioxidantů v aktivní formě. Platí to například i pro vitamin C. Při snížených hladinách vitaminu C je třeba, aby ve zvýšené míře byla recyklována oxidovaná neaktivní forma vitaminu C na formu aktivní. Při této recyklační reakci má zásadní roli právě glutathion.
Stejnou funkci má glutathion např. i pro antioxidační působení vitamínů E nebo D a selenu. Glutathion je však již sám o sobě tím nejdůležitějším antioxidantem, zásadní pro něj je, že dokáže i sám sebe recyklovat z oxidované formy (po reakcích s volnými kyslíkovými radikály) zpět na aktivní redukovanou formu.

Velký pomocník pro naši imunitu
Hlavním úkolem imunitního systému je rozpoznat, přitahovat a likvidovat bakterie i viry. Když je v těle dostatek glutathionu, má imunita svou roli usnadněnou. Organizmus produkuje více bílých krvinek, které jsou první odezvou proti potencionální nákaze. Pokud má tedy naše tělo dostatek glutathionu, stoupá i imunitní aktivita buněk. Glutathion řídí náš imunitní systém a jeho reakce.

Účinná detoxikace
Náš organizmus je zaplaven čím dál větším množstvím toxinů z vnějšího i vnitřního prostředí. Na to musí reagovat naše detoxikační aktivita, a to především játra, jakožto hlavní detoxikační orgán. Játra také oplývají největší zásobou glutathionu. Detoxikace v játrech probíhá ve dvou krocích a zásadní role glutathionu je jeho navázání na silně toxický metabolický meziprodukt a jeho vyloučení z těla ven. Využití a doplňování glutathionu je klíčové pro hladký průběh celkové detoxikace v játrech.
Nedostatek glutathionu zvyšuje množství volných radikálů v játrech a vede k peroxidaci lipidů, což může vést k riziku vyvolání nemoci „tučných jater“ (steatózy) a jaterní cirhózy. Doplňování glutathionu je důležité při procesu detoxikace, ale také pro ochranu jaterních funkcí. Jako lék se takto glutathion využívá např. v Japonsku již více než 30 let. Že by i proto se právě Japonci tak často dožívali vysokého věku?

 

Hypotéza:

Jak je uvedeno výše, hladina glutathionu v lidském těle rapidně klesá při nemoci a také s přibývajícím věkem. Byla vyslovena hypotéza, že snížená hladina glutathionu je pravděpodobně také příčinou těžšího průběhu Covid 19, proto je dobré tuto látku doplňovat, podporovat tak antioxidační funkci našeho organismu. Určitě doporučujeme zejména starším lidem a lidem s chronickými onemocněními.

Glutathion můžete jednoduše doplnit do těla pomocí doplňku stravy Glutathion 1000mg od špičkové firmy SALUTEM PHARMA.
Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Potřebuji si předtím, než začnu užívat potravinové doplňky, udělat krevní test?

Každé tělo je jiné. Když přijde na d..vlivňuje Váš celkový zdravotní stav.

08 Zář

Znáte Schüsslerovy soli?

Nedostatek minerálů v těle může být ..znovu doplnit pomocí tkáňových solí.

06 Zář

Objevte výhody testování DNA pomocí testů Macromo DNA

Testování DNA: Personalizovaná prevence a optimalizace zdraví.

15 Črv

CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

I na dovolené je dobré být připraven.. neopomenout při cestě na dovolenou:

13 Črv

Promo akce na lékárnách AVE