Znáte Schüsslerovy soli?

Nedostatek minerálů v těle může být příčinou mnoha zdravotních problémů. Poradíme, jak je znovu doplnit pomocí tkáňových solí.

Minerální látky jsou pro naše tělo důležité stejně jako například kyslík a mají různé funkce. Podporují a regulují funkce tělesných orgánů a harmonizují dysfunkce. Tím nám mohou pomoci usnadnit cestu k zotavení. Mají také zásadní vliv na celkový stav organismu.

Schüsslerovy soli jsou řada minerálních solí, které byly objeveny německým lékařem Dr. Wilhelmem Heinrichem Schüslerem v 19. století. Tuto terapeutickou metodu nazval "biochemická terapie" a je založena na teorii, že mnoho onemocnění je způsobeno nerovnováhou v těle způsobenou nedostatkem určitých minerálů. Biochemie je prověřena více než 100 letou praxí. Tato jednoduchá a bezpečná léčebná metoda je využívaná po celém světe.

Doktor Wilhelm Heinrich Schüssler řekl: „Obnova buňky, a tím i celého těla, je výsledkem vyrovnání deficitu anorganických solí.“ Jeho výzkum se zabýval konceptem 12 minerálních látek, které se nacházejí v tkáních a buňkách lidského organismu. Proto se Schüsslerovým solím říká také biochemické tkáňové soli.

 

 

Co ale tyto soli vlastně jsou?

V podstatě jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chloru a křemíku, které se nacházejí v lidském těle – v tkáních i v krvi. Právě jejich rovnováha, doplněná o správný pohyb, je pro udržení zdraví nezbytná. Nedostatečný příjem těchto minerálních látek, nebo nezdravé návyky, strava a stres, způsobují jejich vyplavování z buněk, a tím vzniká buněčný deficit. Minerální látky bychom měli přirozeně získávat z potravy rostlinného původu, avšak kvůli dnešnímu přechemizovanému zemědělství jsou potraviny o tyto minerální látky často ochuzené. Jejich dostatek tak můžeme sami kontrolovat díky buněčným solím.

 

Na co Schüsslerovy soli pomáhají?
Náš životní styl, nevyvážená strava, stres a vyčerpání, ale i životní prostředí mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. Schüsslerovy soli pozitivně působí při spoustě zdravotních problémů a mohou tak pomoci při lehčích i těžších obtížích. 

 • Podpora imunitního systému
 • Únava a vyčerpání
 • Migréna, bolesti hlavy
 • Stres a nervozita
 • Detox těla
 • Pleť, vlasy a nehty
 • Kožní onemocnění (ekzém, dermatitida, akné)
 • Bolesti různého druhu
 • Podpora při léčbě zlomenin a jiných zranění
 • Bolestivá menstruace
 • Dna, revma
 • Osteoporóza
 • a mnoho dalších…

  Soli lze používat jak preventivně (např. před začátkem menstruace či před zkouškou), tak na začátku či během nemoci. Vhodné jsou nejen u akutních stavů (migréna, křeč), ale i u chronických onemocnění.

Soli jsou bezpečné i pro těhotné či kojící ženy a mohou je užívat všechny věkové kategorie včetně kojenců a starších lidí. 

 

 

Jak se buněčné soli užívají?

Schüsslerovy soli jsou cucavé pastilky, z nichž se po rozpuštění v ústech minerální látky velmi rychle vstřebávají sliznicí do krve. Nikdy bychom je neměli zaměňovat s homeopatickými přípravky, protože minerální látky si nevybíráme podle homeopatického zákona podobnosti, ale na základě zákona deficience – tělu dodáváme to, co mu chybí. Kvantitativní stránka je přitom také velmi důležitá.

Biochemické tkáňové soli ve formě cucavých tablet jsou jemné a bezpečné právě proto, že v nich obsažené látky se přirozeně nacházejí v lidském těle. I z tohoto důvodu se výborně snášejí s jakoukoli jinou léčbou, i klasickou. Mohou je bez obav užívat těhotné či kojící ženy i nejmenší děti. Malé děti cucat zpravidla neumějí, proto je možné jim tabletky rozpustit v malém množství tekutiny.

 

Jaké je správné dávkování?

 • Obvyklá dávka při chronických stavech je dvakrát až třikrát denně jedna tabletka. Tablety je možné užívat několik měsíců podle závažnosti a trvání deficitu. Uvádí se však, že by užívání mělo trvat nejméně 3 – 6 měsíců, aby doplnění do buněk bylo kvantitativně dostatečné. 
 • V případě akutních stavů je možné dávkování zvýšit na jednu tabletu každé dvě hodiny. Pokud člověk trpí teplotami či krvácením, je možné dávkování zvýšit dokonce až na jednu tabletu každých patnáct minut.

Schüsslerovy soli  při výrobě používají moderní přírodní báze bez obsahu cukru, lepku, laktózy a živočišných derivátů. Svým složením nenarušují zubní sklovinu, neovlivňují hladinu krevního cukru a jsou vhodné pro každého, včetně lidí s nízkokalorickou stravou, diabetiků, vegetariánů a veganů.

 

Jak správně vybrat ?

Vyznat se ve všech 12 solích může být obtížné –  připravili jsme pro Vás přehledný seznam, který napoví, po které ze solí sáhnout podle toho, co vás zrovna trápí.

1.Calcium fluoratum  - pro zdravé kosti, šlachy, svaly, zuby a kůži

Biochemická sůl na elasticitu a regulaci keratinu. Posiluje elasticitu šlach, cév, kloubů, zlepšuje stav zubní skloviny, pomáhá při inkontinenci, hemoroidech a výskytu křečových žil. Nedostatek se projevuje na kůži přítomností mozolů a prasklin kůže nebo hnědými kruhy nad a pod očima.

2.Calcium phosphoricum - podporuje růst a pevnost kostí a zubů

Zodpovídá za pevnost kostí, proteosyntézu, činnost svalů, krvetvorbu. Velmi důležitá sůl ve fázi intenzivního růstu dětí, pomáhá při náhlém hubnutí, nechutenství, anorexii, podporuje hojení zlomenin, ulevuje při artritidě, posiluje zuby a kosti. 

3.Ferrum phosphoricum – podporuje krvetvorbu a imunitní systém

První biochemická pomoc při teplotě a krvácení. Pomáhá při prvních stadiích infekce i neinfekčních zápalech či při zvracení potravy, v období růstu, ale i kojení, při menstruaci, při alergiích. Akutní nedostatek železa se pozná podle červených tváří a uší, na dotyk jsou však teplé. Chronický nedostatek signalizují červenofialové kruhy v okolí očí.

4.Kalium chloratum– pomáhá při léčbě sliznic

Důležitý minerál pro sliznice horních cest dýchacích, reguluje hustotu krve, pomáhá při zvýšení srážlivosti krve, při angíně, sinusitidách, je prevencí nežádoucích účinků očkování. Pozitivně působí při infekcích trávicího traktu a močopohlavního ústrojí  

5.Kalium phosphoricum – podporuje rovnováhu mysli a nervového systému

Energie a výživa mozku a nervů, podporuje koncentraci a paměť, vhodná při nespavosti, těžké vyčerpanosti, syndromu vyhoření. 

6.Kalium sulfuricum – pomocník při očistě organismu

Zajišťuje buněčné dýchání a detoxikaci, zodpovídá za přestup kyslíku do buňky, pomáhá při olupující se pokožce, psoriáze, ekzémech s tvorbou šupin (pomáhá i s odstraněním lupů), dlouhodobém akné. Podporuje detoxikaci organismu, urychluje hojení ran.

7.Magnesium phosphoricum –důležitá pro relaxaci svalů a nervů

Biochemická sůl pro relaxaci a uvolnění, snižuje napětí svalů, reguluje vylučování žláz. Pomáhá při silných křečích, migrénách, kolikách, nervovém vypětí. Uklidňuje mysl ve stresových situacích, napomáhá ke snadnějšímu usínání

8.Natrium chloratum – podporuje správný pohyb vody v těle a hydrataci buněk

Zabezpečuje hydrataci buněk a tvorbu tepla. Pomáhá při projevech suchého oka, suchého kašle, suchých sliznicích, při vysokém krevním tlaku, vysychání a praskání kloubů. Na psychické rovině pomáhá při depresích, plačtivosti, negativních myšlenkách. Pomáhá při zácpě, průjmu, nevolnosti či zvracení

9.Natrium phosphoricum – podporuje acidobazickou rovnováhu a látkovou výměnu v těle

Biochemický neutralizátor kyselin, pomáhá při překyselení organismu, při špatném trávení, obezitě, střevních parazitech, dně, podporuje vylučování žluče. Pomáhá s kolikou či zvracením mléka u kojenců. Účinný při boji s akné a černými tečkami.

10.Natrium sulfuricum – pomáhá při problémech trávicího traktu

Detoxikace jater, lymfatického systému, střev. Vylučuje nadbytečnou vodu z těla s toxiny, pomáhá při hubnutí, alergii, svrbění kůže, ekzémech atd. Podává se při léčbě otoků, bércových vředů, akné či ekzémů

11.Silicea –pomáhá udržovat pružnost a pevnost pojivových tkání

Sloučenina křemíku dodává tkáním pevnost a strukturu. Pomáhá udržovat zdravé vlasy, nehty, klouby, kůži, šlachy, vazy, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiscích hnisu, abscesech, při nadměrném a zapáchajícím pocení. Zmírňuje projevy stárnutí.

12.Calcium sulfuricum– podporuje detoxikační činnosti jater

Biochemický systémový čistič, pomáhá při špatně se hojících ranách s tvorbou hnisu, při opakujících se oparech, aftech, posiluje slabou imunitu, je potřebný při krvácení dásní a krvácení z nosu.Soli je možné mezi sebou kombinovat a vyřešit tak více problémů najednou. Obvykle se doporučují max 3 - 4 soli. Méně je prostě více.

 • Na podporu imunity
  Pokud jste vy nebo vaše děti často nemocní, můžete zkombinovat hned několik solí zároveň. Nejúčinnější kombinací je:

  Nr. 3 Ferrum phosphoricum
  Nr. 4 Kalium chloratum
  Nr. 5 Kalium phosphoricum
  Nr. 8 Natrium chloratum

 • Pleť, vlasy a nehty
  Pokud se vám často lámou nehty nebo začínáte pozorovat, že vaše pleť je povadlá, zkuste tuto kombinaci solí:

           Nr. 1 Calcium fluoratum
           Nr. 9 Natrium phosphoricum
           Nr. 11 Silicea

 • Pro lepší spánek
  Pokud trpíte nespavostí nebo se během noci často budíte, tyto dvě soli vám pomohou:

           Nr. 2 Calcium phosphoricum
           Nr. 7 Magnesium phosphoricum

 • Pro lepší zažívání
   Pokud vás trápí nadýmání, zácpa, průjem – zkuste zkombinovat tyto soli:

           Nr. 3 Ferrum phosphoricum
           Nr. 7 Magnesium phosphoricum
           Nr. 8 Natrium chloratum
           Nr. 9 Natrium phosphoricum

 • Detoxikace orgamńismu
  Ať už chcete očistit organismus před nástupem jara nebo zkrátka cítíte, že si vaše tělo zaslouží detox, zkuste tuto kombinaci:

           Nr. 6 Kalium sulfuricum
           Nr. 9 Natrium phosphoricum
           Nr. 10 Natrium sulfuricum
           Nr. 12 Calcium sulfuricum
 


Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Potřebuji si předtím, než začnu užívat potravinové doplňky, udělat krevní test?

Každé tělo je jiné. Když přijde na d..vlivňuje Váš celkový zdravotní stav.

08 Zář

Znáte Schüsslerovy soli?

Nedostatek minerálů v těle může být ..znovu doplnit pomocí tkáňových solí.

06 Zář

Objevte výhody testování DNA pomocí testů Macromo DNA

Testování DNA: Personalizovaná prevence a optimalizace zdraví.

15 Črv

CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

I na dovolené je dobré být připraven.. neopomenout při cestě na dovolenou:

13 Črv

Promo akce na lékárnách AVE