Zákaznická linka: +420 602 551 244 ( 8:00 - 16:00 hod.)

Vichy taštička zdarmaNuxe delikátní vůně + plážová taška zdarma
Vichy Pureté Thermale - 100,-Remescar metličkové žilky krém 15 ml za akční cenu
Menu
Doprava nad 1 999,- ZDARMA
pro zlatý účet nad 1 399,-
Online platby
Benefity platby
2 700 výdejních míst
69,- za balík na poštu

Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová byla poprvé získaná z listů špenátu v roce 1941. Patří do skupiny vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. V metabolismu organismu je důležitá pro tvorbu nukleových kyselin (DNA, RNA), podílí se na vzniku aminokyselin, důležitou roli hraje v procesu krvetvorby. Další metabolické cesty, ke kterým je nutný tento vitamín, zahrnují řadu reakcí metabolismu aminokyselin, konkrétně v metabolismu glycinu, serinu, threoninu, tryptofanu, histidinu, methioninu.

Důležitost kyseliny listové v těhotenství

Kyselina listová je velmi důležitá v celém období těhotenství. U plodu pomáhá dělení buněk, podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech). Při nedostatečném množství kyseliny listové v těhotenství hrozí kromě těžkých vývojových vad dítěte i zvýšené riziko potratu, odtržení placenty a další vážné problémy. Snížený příjem se může podílet i na vzniku neplodnosti, proto je vyšší příjem kyseliny listové doporučován již tři měsíce před plánovaným otěhotněním.

Podle výzkumů jsou nedostatkem kyseliny listové nejvíce ohroženy mladé ženy, ženy s nižším vzděláním a kuřačky. Zvýšit příjem na doporučenou dávku 400 mikrogramů denně by měla žena v období jeden až tři měsíce před plánovaným otěhotněním. V prvním trimestru těhotenství lze zvýšit dávky na 800 mikrogramů denně. Vyšší dávky by už měl schválit gynekolog. Právě lékař může tuto dávku i podstatně zvýšit, zejména pokud se u ženy objevily při předchozích těhotenství již vrozené vývojové vady u plodu. Podávání se doporučuje i v období kojení v případě předčasně narozených dětí či dětí s nízkou porodní váhou.

Jak již její název napovídá, vyskytuje se zejména v listové zelenině, jako je například špenát, brokolice, chřest či růžičková kapusta. K dalším významným zdrojům patří luštěniny, ovesné vločky, sušené datle a fíky, celozrnné pečivo. Dobrými zdroji jsou i kvasnice a z živočišných produktů játra. Vařením se však zničí až 95 % aktivní formy, proto je doporučeno užívat kyselinu listovou ve vitamínových doplňcích.

Pro správné působení se kyselina listová v lidském těle přeměňuje prostřednictvím enzymů na biologicky aktivní 5-methyltetrahydrofolát (zkráceně metafolin). Nejdůležitějším enzymem této několikastupňové přeměny je tzv. methyltetrahydrofolátreduktáza – zkráceně MTHFR. Přibližně 12-40% populace má vlivem vrozené nebo získané mutace sníženou aktivitu tohoto enzymu, což vede k následnému snížení tvorby metafolinu. V těchto případech doplňky s kyselinou listovou nestačí, je proto potřeba užívat aktivní metabolit kyseliny listové – metafolin. Přípravek, který metafolin obsahuje, se nazývá Femibion. Všechny vitamíny pro těhotné si můžete prohlédnout zde.

Pro ženy, plánující těhotenství, a těhotné do 12. týdne, je určen přípravek Femibion 1 s obsahem metafolinu, kyseliny listové, vitaminů a jódu.

Od 13. týdne těhotenství až do ukončení kojení pak navazuje přípravek Femibion 2, obsahující mimo jiné metafolin, kyselinu listovou a důležitou  DHA, která patří mezi mastné kyseliny.

Nově je Femibion obohacený o vitamin D, který je důležitý nejen pro maminku, ale také pro budoucí miminko. Podílí se kromě podpory procesu dělení buněk také na správném nastavení imunity.

 
<< zpět na seznam článků

Máte odborný dotaz?

Zeptejte se našich farmaceutů
Využijte naši online poradnu

Odběr novinek

Logo Nadace Rakovina věc veřejná

Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, tel. +420 272 185 111, www.sukl.cz
Hlášení nežádoucích účinků

© Lékárna AVE 2017
Všechna práva vyhrazena

Naše pobočky

Šumperk - Krátká 2
Zábřeh - Žižkova 14
Olomouc - Tř. Kosmonautů 29
OC Breda Opava
Uničov - Masarykovo nám. 33

Ověření legálního provozu E-shopu

Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určené, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Účelem tohoto materiálu není zvýšení spotřeby, výdeje nebo předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme Vás k nevhodnému, nepřiměřenému nebo neopodstatněnému užívání léků. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.